Education, study and knowledge

Parasetamol veya ibuprofen? Hangisini almalı (kullanımlar ve farklılıklar)

İbuprofen ve asetaminofen, ateşi tedavi etmek için çok yaygın olarak kullanılan iki ilaçtır. ve soğuk algınlığı ve gribin neden olduğu baş ağrısı veya boğaz ağrısı gibi her türlü ağrı.

Bu ilaçların hiçbirinin genellikle ciddi sağlık riskleri olmamasına ve her ikisi de rahatlamada yardımcı olmasına rağmen bazı semptomlar, bazı durumlarda parasetamol almanın ve diğerlerinde daha iyi olduğu akılda tutulmalıdır. ibuprofen.

İbuprofen ve parasetamol nedir?

Parasetamol veya asetaminofen, diğer isimlerin yanı sıra Gelocatil, Frenadol ve Panadol olarak pazarlanmaktadır. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde, özellikle hafifse ağrı ve ateşi hafifletmek için en yaygın kullanılan ilaçtır.

Etki mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte, Var olan en etkili ve en az riskli ilaçlardan biri olarak kabul edilir., aşırı doz durumları hariç.

Diklofenak (Voltarén) veya deksketoprofen (Enantyum) gibi ibuprofen, "steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar" (NSAID'ler) olarak bilinen, analjezik ve ateş düşürücüler.

instagram story viewer

İbuprofen, daha az yan etkisi nedeniyle NSAID'ler arasında öne çıkıyor, mide, kalp ve böbrekler için hala nispeten agresif olmasına rağmen. Bu ilacı Espidifen, Advil veya Dalsy dahil olmak üzere birçok marka adı altında bulabiliriz.

Onlar ne için?

Birçok kişi, her iki ilaç da benzer etkiler ürettiğinden, özellikle ağrı ve ateş olmak üzere aynı tip semptomları tedavi etmek için asetaminofen ve ibuprofen'i birbirinin yerine kullanır.

Hafif baş ağrılarının tedavisi için parasetamol önerilir., dişler, kaslar ve kemikler. Soğuk algınlığı ve grip rahatsızlığını gidermek için de faydalıdır.

Bu ilaç aynı zamanda kodein gibi opiyatların ağrı giderici etkilerini arttırmak için de sıklıkla kullanılır. cerrahi operasyonlar veya bazılarının neden olduğu gibi yoğun ağrıların tedavisinde çok daha güçlüdür. kanser türleri.

Kendi adına, ibuprofen ve diğer NSAID'ler her türlü ağrıyı tedavi etmek için kullanılır, özellikle artrit gibi iltihaplanmadan kaynaklananlar. Güçlü bir anti-inflamatuar olmasına rağmen, ibuprofenin bu konudaki etkileri diğer NSAID'lerinkinden daha düşüktür ve bu da daha fazla tolere edilebilirliğini açıklar.

  • İlgili makale: "7 tip migren (özellikleri ve nedenleri)"

Parasetamol veya ibuprofen almak daha mı iyi?

İbuprofen ve parasetamol kullanımları bir dereceye kadar örtüşse de, bu ilaçların her birinin etkinliği, bahsettiğimiz semptom tipine bağlı olarak değişir.

1. Ateşi düşürmek için

İbuprofen, şiddetli ateşi azaltmak için parasetamolden daha iyidir. İbuprofen'in ateş düşürücü etkileri kanıtlanmış olsa da, asetaminofenin ağrıyı ve hafif ateşi azaltmanın ötesinde etkili olduğu daha az açıktır.

Çalışmalara göre, parasetamolün çocuklarda ateşi düşürmesi özellikle şüphelidir, bu nedenle bu durumlarda ibuprofen ilk tercih edilen ilaçtır.

2. baş ağrısı için

Asetaminofen'i tek başına veya kafeinle birlikte almak, gerilim veya migren baş ağrılarının tedavisinde çok etkilidir.. İbuprofen bu tür ağrıları azaltmaya da yardımcı olsa da, nörolojik düzeyde etkileri olduğu için parasetamolün daha etkili olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, ibuprofenin daha yüksek gücü, aşağıdaki durumlarda bu dezavantajı telafi edebilir. Şiddetli ağrı.

3. Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve grip için

Asetaminofen genellikle soğuk algınlığı ve grip semptomlarını tedavi etmek için daha fazla önerilir.boğaz ağrısı gibi, çünkü genellikle ibuprofenden daha az risk taşır, bu nedenle Pratik olarak herhangi bir hafif rahatsızlığı veya rahatsızlığı tedavi etmek istediğimizde bu ilacı tercih etmeniz önerilir. ılımlı.

5. diş ağrısı için

İbuprofen ve Voltarén gibi diğer NSAID'ler diş ağrısının tedavisinde çok etkilidir. ve diş ağrısı için tercih edilen ve diş operasyonlarından sonra ortaya çıkan ilaç olarak kabul edilirler. Bu, anti-inflamatuar etkilerinden kaynaklanmaktadır.

İbuprofen ve asetaminofen kombinasyonu, tek başına ibuprofen ile iyileşmeyen bu tip şiddetli ağrıların tedavisinde yardımcı olabilir. Ayrıca kişinin ülser gibi mide problemleri olması durumunda sadece parasetamol alması önerilir.

6. akşamdan kalma için

Parasetamol genellikle baş ağrıları için tavsiye edilse de, akşamdan kalma özel bir durumdur: alkol tüketimine bağlı olarak üretilen ve parasetamol olumsuz etkilerini güçlendirir, bu durumlarda alınması ters etki yapan. Bu nedenle, Akşamdan kalmayla mücadele etmek için ibuprofen'i tercih etmeniz önerilir..

7. Bir anti-inflamatuar olarak

Her iki ilaç da ağrı kesici olmasına rağmen, sadece ibuprofen önemli anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Parasetamolün ürettiği ağrı olmasına rağmen, iltihapla mücadelede etkili olduğu gösterilmemiştir.

Bu, iltihaplı ağrı durumunda ibuprofen'in sorunun nedenine saldırırken, parasetamolün daha yüzeysel etkileri olduğu anlamına gelir.

8. Ameliyat sonrası ağrı için

Her iki ilaç da cerrahi operasyonlardan kaynaklanan ağrıların tedavisinde etkilidir. Bu durumlarda, parasetamol genellikle ibuprofen gibi NSAID'ler veya kodein ile birlikte kullanılır. veya daha önce söylediğimiz gibi diğer afyonlar.

9. Adet ağrısı için

Tekrar, menstrüel ağrı gibi durumlarda ibuprofenin anti-inflamatuar etkileri onu parasetamole üstün kılar.. Parasetamol, inflamatuar ağrı için yüzeysel bir etkiye sahiptir, ancak ibuprofen'den daha az agresif olmasına rağmen, hafifse adet ağrısı için almak mantıklı olabilir.

10. Eklem ağrısı için

Asetaminofen eklem problemlerinden kaynaklanan ağrıların giderilmesinde etkilidir ancak Söylediğimiz gibi bu ağrıya neden olan iltihabı azaltmaz, ibuprofen ise yapar. yapar.

Bu nedenle, İltihabın neden olduğu eklem ağrıları için ibuprofen önerilirartrit, burkulma ve suşlar gibi.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

İbuprofen, en azından üçüncü trimesterde bebeğe zararlı olduğu gösterildiğinden hamilelik sırasında alınmamalıdır. Ayrıca emzirme döneminde tüketilmesi önerilmez. Yerine, Hamilelik ve emzirme döneminde parasetamol almak riskli görünmüyor.

Parasetamol, etkili dozun, aşırı doza neden olabileceği doza yakın olması sorununa sahiptir. Parasetamolün alkolle karıştırılması tehlikelidir çünkü toksisitesini ve olumsuz etkilere maruz kalma riskini arttırır.

Bu ilaçların yan etkileri de farklıdır. İbuprofen mide için agresiftir, bu nedenle yiyeceklerle birlikte alınmalı ve hatta bu organı koruyan ilaçlarla birleştirilmelidir.. Parasetamol mideyi etkilemez ancak uzun vadede karaciğere zarar verebilir. ibuprofen'den daha fazla.

Son öneriler

Potansiyel uzun vadeli yan etkileri nedeniyle ne parasetamol ne de ibuprofen düzenli olarak tüketilmemelidir.

Genel olarak şüpheye düştüğümüzde parasetamol kullanmalıyız çünkü ibuprofenden daha az agresiftir, ayrıca daha az kullanımı vardır. İbuprofenin etkilerinin daha üstün olduğunu unutmayın çünkü parasetamolün aksine ağrı ve ateşi gidermede faydalı olmasının yanı sıra iltihabı da azaltır.

Ek olarak, Bu iki ilaçtan birini almak istediğimizde yan etkilerini de dikkate almakta fayda var.Karaciğer problemlerimiz varsa parasetamol almaktan kaçınmalıyız ve mideye zarar vermekten daha fazla endişe duyuyorsak, ibuprofen almamamız veya mide koruyucu ile birlikte almamız önerilir.

Diazepam: Bu ilacın kullanımları ve yan etkileri

İlaç pazarındaki tüm benzodiazepinler arasında, diazepam en çok üne kavuşandır Polonyalı kimyager...

Devamını oku

Deoxipipradrol (psikoaktif ilaç): kullanımları, etkileri ve kontrendikasyonları

Son yıllarda sentetik uyuşturucuların üretimi ve dağıtımında kayda değer bir artış olmuştur.1990'...

Devamını oku

Trisiklik antidepresanlar: kullanımları ve yan etkileri

Günümüzde SSRI'lardan ve diğer modern antidepresanlardan daha az yaygın olarak kullanılsalar da, ...

Devamını oku